This bag of organic grapes cost $2.99. Compare this to an average price of a candy bar of $1.00 + insulin at about $13 per day ($400/mo divided by 30). People try to say eating healthy is more expensive. If u factor in the price of doctor visits and medications, that quickly becomes a myth.
Treat living healthy like brushing ur teeth and showering daily. Both of those are preventive in nature if you think about it.
You May Also Like...
Tina Turner, blood pressure, kidney function
Tina Turner experienced multiple health challenges, including high blood pressure and kidney…
Pomegranate extract for blood pressure and kidney health
Pomegranate may benefit cardiovascular and kidney health. Inflammation and oxidative stress are…
Doctors and supplements, especially with elderly
I have an 80+ year old relative who sees her doctor (MD) twice per week. One of her adult children…
Pros and cons of testing
There is a statement going around amongst some health professionals, which is 'we don't guess, we…
Sustainability of elimination diets
Some people think elimination diets are not sustainable. That is not always true. It is relative…
Nutrients for blood pressure
High blood pressure can be reduced by multiple avenues, including herbs, diet, exercise, and stress…
Pay for your healthcare separately from your breadwinning spouse
Whenever a woman has inquired about my services and then ends with saying, ’ok let me speak to my…
Inspiration for fighting food cravings
Fighting food cravings can prompt the creation of different coping mechanisms and I'd like to share…
Vegan does not always mean Gluten free
*Reminder*: ‘Vegan’ does NOT automatically mean Gluten free Although these terms seem to now be…